מנכ"לית הבורסה אסתר לבנון: אגף שוק ההון באוצר מפלה את השוק הישראלי ומעודד מוסדיים להשקיע את כספי החוסכים בחו"ל לבנון דיברה בכנס "ביזפורטל" וקראה ליו"ר ועדת הכספים שנכח באולם לשמור על הרגולטורים, שמוציאים הון ישראלי החוצה ופוגעים בצמיחה.

הודעה לעיתונות
13/05/2013
 
​מנכ"לית הבורסה לניירות ערך, אסתר לבנון פתחה הבוקר (ב') את כנס ביזפורטל שעסק בהשקעות זרים בת"א והשקעות ישראלים בחו"ל. להלן עיקרי דבריה מהכנס.
 
"אני יכולה לספר על הפעילות שלנו להבאת משקיעים זרים, כמו כנס למשיכת משקיעים שאנחנו עושים בחודש הבא בלונדון, או פעילויות שיווקיות רבות נוספות, אבל אין הרבה היגיון לספר על זה, כאשר שוק ההון שלנו בורח מהידיים. אנחנו נמצאים במצב של להיות או לחדול.
 
"חשוב שנראה את תמונת המצב, ונבין היכן המשקיעים המוסדיים משקיעים את כספם. איך מביאים את המשקיעים הישראלים להשקיע בארץ? המשקיעים באים אחרי שיש עומק בשוק הישראלי, כאשר יש שוק ויש נזילות.
 
"המשקיעים המוסדיים הם נשמת אפו של שוק ההון. היא ש-60 אחוז מהמרכיב המנייתי הולך לחו"ל, ו-80% מהמרכיב השולי.
"ברור שיש סיבות הגיוניות להוצאת הכסף של המוסדיים, כמו פיזור התיק. אבל, אגף שוק ההון באוצר דואג לעשות אפליה, כך שלמוסדיים כדאי להשקיע בחו"ל. הם מקבלים עדיפות ברורה להשקעה בחו"ל על פני השקעה בארץ. לדוגמה, כדי להשקיע בתיקים בארץ, נדרשים המוסדיים לעשות אנליזה, בעוד בהשקעות בחו"ל הם אינם נדרשים, ואם הם עושים אנליזה הם מורשים להשית את העלויות על העמיתים.
 
"זה נכון שהמחזורים בבורסה יורדים, וזהו כדור שלג שאם לא נעצור אותו, נגיע למצב שאין שוק הון. ואז אולי גם לא יהיה מקום לאגף שוק ההון.
 
"אז מדוע זה בכלל חשוב לכולנו? מה קורה כשאין שוק הון? בעצם אין נזילות, כי המשקיעים המוסדיים לא נמצאים. חברה שרוצה לגיס כספים לא יכולה לגייס אותם. מאיפה תגיע הצמיחה שכולם מדברים עליה?! מישהו צריך לדאוג לה. אבל הם דואגים רק לצמיחה בחו"ל ולא לצמיחה בארץ. אנחנו מפתחים את הכלכלה העולמית, אבל מי יפתח את הכלכלה שלנו.
 
"אני מבינה שלא 100 אחוז מכספי המוסדיים צריכים ללכת למניות בארץ, אבל לא ייתכן מצב שרק 20% הולך לארץ! והמצב הזה רק הולך ומחמיר. החברות לא תיעלמנה, אבל הן לא יוכלו לגדול ולהתפתח, לא תהיה תעסוקה, וההכנסות יקטנו.
 
"יש רגולטורים, ויש לאגף שוק ההון תפקידים חשובים. הרגולטורים הם השומרים שלנו. אבל אני שואלת - מי ישמור על השומרים? ומכאן אני קוראת ליו"ר ועדת הכספים – עליכם מוטל התפקיד לשמור על השומרים. אני חוששת שכשנתעשת ונרצה להחזיר את ההשקעות לארץ, כבר לא יהיה לנו שוק להחזירם".