פס גרפי  - מתחילים כאן
הבורסה למתחילים – מתחילים כאן

הבורסה לניירות ערך ממלאת תפקיד חשוב בצמיחה ובהתפתחות המשק הישראלי ומשמשת מקום מפגש של החברות הישראליות הפועלות במשק לבין הציבור. הבורסה מובילה את שוק ההון הישראלי ותורמת לכלכלה ולחברה, באמצעות תשתיות מתקדמות למסחר וסליקה, תוך שמירה על מצוינות.
 
חברות הזקוקות למימון פעילותן לצורכי צמיחה והתפתחות, פונות לבורסה ומגייסות כספים. בדרך זו, ציבור המשקיעים רוכש ניירות ערך ובכך הופך לשותף בחברה. גם הממשלה מגייסת כספים בבורסה על ידי הנפקת איגרות חוב, שהן מעין הלוואה שמעניק הציבור לממשלה, וגם על ידי מכירת מניות של חברות ממשלתיות שהופרטו. ההפרטה היא ביטוי לתפיסה כלכלית, שמטרתה לצמצם את מעורבות הממשלה בחיי המשק. משנות ה- 90 ועד היום הופרטו בבורסה חברות ממשלתיות רבות בהן: בנק הפועלים, בנק לאומי, בזק, כימיקלים לישראל, אל-על ועוד.

הבורסה לניירות ערך היא זירת מסחר, בה נסחרים סוגים שונים של ניירות ערך - מניות, איגרות חוב, קרנות סל, אופציות ועוד. בבורסה, ניירות הערך "מחליפים ידיים" בין קונים ומוכרים המסכימים ביניהם, בדיוק כמו בכל שוק אחר, על המחיר והכמות בכל עסקה.
 
משרדי הבורסה ממוקמים ברחוב אחוזת בית 2 בתל אביב. בעבר הפעולות היו מתבצעות באמצעות זירת מסחר רועשת ועמוסה, אולם כיום מערכות המסחר בבורסה ממוחשבות לחלוטין, ובאמצעותן ניתן לבצע פעולות קניה ומכירה של ניירות ערך, על ידי אחד מחברי הבורסה (בנקים וברוקרים) המורשים לסחור בבורסה בתל אביב (לרשימת חברי הבורסה >). המסחר הינו אנונימי ונעשה בין החברים עבור לקוחותיהם. 
 

כל מה שרציתם לדעת על הבורסה – ולא ידעתם את מי לשאול

אם תמיד רציתם לדעת יותר על הבורסה, ולהבין למה מתכוונים כשאומרים בתקשורת שהבורסה נסגרה בעליות או ירידות שערים, או שחברה מסוימת הנפיקה מניות - הגעתם למקום הנכון. בעמוד זה נסביר כיצד פועלת הבורסה, וגם כמה מונחים בסיסיים בשוק ההון. כצעד ראשון בדרך להיכרות עם הבורסה, אתם מוזמנים לצפות במצגת "הבורסה למתחילים ", לקרוא את מילון המונחים את ההסברים על מוצרי ההשקעה השונים בבורסה. כך תקבלו תשובות על השאלות שתמיד רציתם לשאול. את ההסברים על מוצרי ההשקעה השונים בבורסה. כך תקבלו תשובות על השאלות שתמיד רציתם לשאול.
מתחילים כאן!
 

מצגת הבורסה למתחילים

אפשר לחשוב על הבורסה כמעין קניון – ובו סוחרים רבים מציעים את מרכולתם לקונים. אלא שכאן הסחורה היא ניירות ערך כלומר, מניות של חברות, איגרות חוב, אופציות ועוד. המסחר מתבצע באופן ממוחשב, כלומר, אין צורך להגיע פיזית לבניין הבורסה ולהוציא כסף מהארנק. במצגת "הבורסה למתחילים" תוכלו ללמוד לאיזו מטרה הוקמה הבורסה, אילו חברות נסחרות בה, וכיצד ניתן להשקיע בה.  
 

שאלות ותשובות למתחילים

שאלות אלה ונוספות, וגם תשובות, למי שרוצה לדעת יותר על הבורסה ועולם ההשקעות.
 

מילון מונחים

שמעתם חברים או קרובי משפחה מספרים איך השקיעו בבורסה במניה, אופציה, איגרת חוב, קרנות סל או מק"מ – ורציתם לדעת מה זה בעצם? במילון המונחים של הבורסה תמצאו הסבר קצר ופשוט על כל אחד מהמושגים האלה, ועל רבים אחרים.

מוצרי ההשקעה – ממניה ועד קרן נאמנות

ממש כמו בקניון, גם בבורסה לניירות ערך אפשר למצוא מוצרים רבים ומגוונים תחת קורת גג אחת, כאשר כל קונה, כלומר כל משקיע, יכול למצוא את המוצר המתאים ביותר עבורו בהתאם לתקציב, לצרכים ולרצון שלו.   

מוצרי ההשקעה הקיימים בבורסה