דברי מנכ"ל הבורסה אסתר לבנון בועידת שוק ההון של גלובס מנכ"לית הבורסה אסתר לבנון: חוק ההסדרים לשנת 2013 מעודד הפחתת רגולציה – אבל כשמסתכלים באותיות הקטנות מגלים שהחריגו את הרגולטורים של שוק ההון

הודעה לעיתונות
20/05/2013
 

​מנכ"לית הבורסה לניירות ערך, אסתר לבנון דיברה הבוקר (ב') בועידת שוק ההון של גלובס בת"א, לגבי מצבה של הבורסה הישראלית. אסתר לבנון פתחה את נאומה בכך ששוק ההון הישראלי נמצא במצב של "להיות או לחדול".

היא אמרה כי היא דווקא הייתה מעודדת מכך שבחוק ההסדרים לשנת 2013 ישנו סעיף שלם שנקרא רגולציה, ויש בו הצהרה נפלאה – "בכל פעולה של רגולטור עליו לשקול, בנוסף לשיקולים המדריכים אותו על פי החקיקה המסמיכה, גם שיקולים של קידום הצמיחה והתחרותיות במשק, צמצום ככל הניתן של הכבדה רגולטורית על האזרחים והעסקים, וכן צמצום פערים חברתיים וכלכליים". וזה ממשיך בפרקים נוספים אודות הקטנת הרגולציה. 
 

"כמעט והתעודדתי, אבל כמו כל חוק במדינת ישראל יש גם את האותיות הקטנות מיד אחרי, ושם נכתב כי החוק אינו חלק על בנק ישראל, רשות ני"ע ואגף שוק ההון. ישנה רק הצעה לפנות אליהם, שישקלו לאמץ באופן וולונטרי את הכללים. אני קטונתי מלהבין מדוע לא לעשות משהו שהוא מתבקש מאוד. לשמחתי, הרשות לני"ע כבר עושה חלק מהדברים באופן וולונטרי, אבל אולי כדאי שמישהו יתעשת ויכניס את כל הרגולטורים לתוך הסעיף".

 לבנון סיפרה על הדברים שהבורסה לני"ע עושה כדי לעודד השקעות. "אנחנו צריכים לעשות פה פעולת החייאה רצינית, אבל עד שנעשה אותה – מישהו צריך להנשים את החולה ולדאוג שהוא לא ימות כשיבוא התיקון הגדול. אנחנו מנסים לעשות דברים, שעל כל אחד מהם יש ביקורת, ולא כל אחד מהם הוא ה-פתרון. אנחנו עושים פעולות רבות על מנת שלא נגיע לקו האדום שמתחתיו המשקיעים הזרים כבר לא יוכלו באמת לפעול פה.
 
"אנחנו פועלים להוספת מוצרים חדשים כמו מדדים, אופציות שבועיות על תא 25, פעולות לקרב את עצמנו לאירופה - כמו צירוף ישראל למדד MSCI אירופה, הארכת שעות המסחר כדי לחפוף לשעות המסחר בבורסות האירופאיות. שיתוף פעולה עם ה-EUREX, בורסת נגזרים מובילה שתאפשר מסחר בחוזים על תא 25. זה יוכל להגביר מודעות וחשיפה בחו"ל לנכסים הישראלים, ולא פחות חשוב – החוזה יהיה נקוב במטבע דולר ולא בשקל".